Lider Pet Food Akademi - S.s.s.

Sıkça Sorulan Sorular

Kategoriler


Kedilerde/Köpeklerde Gıda Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Bu Belirtiler Görüldüğünde Nasıl Bir Besleme Programı Uygulanmalıdır?

 

KÖPEK

KEDİ

Yoğun kaşıntı (ayak, inguinal bölge, koltuk altı)

Yoğun kaşıntı (baş, boyun)

Deride yara

Deride yara

Deride kronik yangı

Ülserleşen deri yangısı

Tüy dökülmesi

Tüy dökülmesi

Hiperpigmentasyon

Deride aşırı duyarlılık (kutanöz hiperestezi)

Kulak enfeksiyonu

Kaşıntılı cilt dökülmesi (seboreik dermatit)

Sekonder bakteriyel enfeksiyonlar (kusma, ishal)

Kusma, ishal

 

1. tanı yöntemi eliminasyon diyeti ile beslemedir. Bu besleme yönteminde verilmesi planlanan gıda hayvanın daha önce maruz kalmadığı tek bir protein ve karbonhidrat kaynağından oluşmalıdır. Diyet 4 günlük bir sürede kademeli uygulanmalıdır. Klinik belirtilerde iyileşme genellikle 3 hafta içinde gözlenir ancak 10 haftaya kadar uzayabilir. 2. tanı yöntemi, hayvanı orijinal veya hayvanda alerjik reaksiyona neden olduğu bilinen gıdalarla beslemedir. Kaşıntı gibi klinik belirtiler 4-14 gün içerisinde meydana gelirse, gıda aşırı duyarlılığı tanısı doğrulanır. 3. tanı yönteminde ise diyette bulunan şüpheli bir bileşen, eliminasyon diyetine eklenmelidir. Hayvanda meydana gelen alerjik klinik belirtiler izlenmelidir. Bu işlem şüpheli tüm bileşenler için tekrarlanmalıdır. Gıda aşırı duyarlılığın sebebi büyük ihtimalle sığır eti, soya, tavuk, yumurta, süt, mısır gibi gıdalardır.

 

Bu tanı yöntemlerini veteriner hekiminize danışarak uygulamalısınız. Veteriner hekiminiz hangi yöntemi kullanmanız gerektiği konusunda size yardım edecektir (Case ve ark, 2010).

 

Merak Ettiğin Ne Varsa, Sen Sor Biz Cevaplayalım! Hemen Tıkla.